Zlomový okamžik

Zlomový okamžik

Kdy se člověk začne chovat tak, jak potřebuje sám a ne jak to chce, vyžaduje okolí?  Kdy si splní svůj sen, například z dětství? Kolik takových zlomových okamžiků může u člověka nastat, a který náš život zásadně změní?


Jaký byl ten zlomový okamžik u vás?

A proč ne? Pouze to musí být rozhodnutí správné, ne chaotické, přinášející velké starosti.

Možná už delší dobu přemýšlíte, že pejska ano, ale stále je tu velký – ?

 

To byl jden z důvodů mé – publikační činnosti, protože přeci jen, semtam se setkávám s nejasnostmi i problémy, když si páníček pořizuje pejska a zejména, pokud je to první štěně v životě, nebo i po mnoha letech a pak to bývá podobné.  Zde může právě ebook nebo příspěvky na BLOGU být tou obrovskou pomocí, prostě než se rozhodnete.

 


U mě zlomový okamžik nastal, když jsem odešla ze zaměstnání

Byl  velmi tvrdý, bourající dosavadní postoje i hodnoty. Po drobných přešlapech, trošku váhání i uhýbání jsem začala jako chovatelka na plný úvazek.

Rozhodla jsem se, že již nechci štěpit své zájmy a energii, že si chci splnit svůj velký sen. Vždy jsem to chtěla, pouze jsem sit to neuměla či nechtěla přiznat.


Pejsky jsem měla a chovu se také již trošku věnovala, ale spíše jen jako bokovku, ne naplno. To je něco zcela jiného.

Dalo mi to dost zabrat, než jsem se zklidnila a mohla se zabývat chovem tak, jak se má. I chyby a omyly mě posunuly tam, kam měly a vše začalo dávat ten správný smysl.


Druhý zlomový okamžik, uvědomění si,

že nejen já jsem hledala informace.

Uvědomila jsem si, že mnoho lidí se potýká se stejnými nebo podobnými problémy jako já kdysi, když jsem si pořídila první štěně a vůbec nevěděla, jak na to a čemu se vyhnout. Informace jsem pracně sháněla a dělala chyby.

Když se chce, jde udělat opravdu hodně a tak jsem si postupně uvědomila, že bych mohla pomoci těm, kteří tápou jako kdysi já.

  • Chovatelství, péče o pejsky i páníčky chce mnohem víc, než jen správně ošetřit štěně a předat jej do nové rodiny.

 

Vše přišlo postupně, když jsem si ověřila nejen u sebe, že vybrat štěně přesně takové jaké chci  já a správně se o něj postarat, vyžaduje velmi mnoho informací. Jinak si domů páníček donese pejska ne přesně dle svých potřeb nebo perspektivy do budoucna.

I z pejska, přestože není přesně takový, jakého hledáte, se také stane mazlíček, člen rodiny, ale neumožní dát vám přesně to, co hledáte a chcete. Později, když si uvědomíte, že byste rádi pejska například na výstavy, musíte hledat lépe, promyšleněji, více cíleně, dle konkrétních představ.


 A protože jsem sem tam docela pracně hledala informace, skutečné rady, logicky jsem nadělala i mnoho chyb, kterým se dá docela snadno vyhnout.

 

Pouze to chtělo mít předem některé důležité informace

 

Protože největší problémy mají páníčci právě, když hledají a vybírají pejska na mnoho let a často nemají dostatek kvalitních informací, na co se zaměřit, co promyslet a na co si dát raději trošku pozor.

Když si domů páníček donese nevhodné štěně, je již pozdě promýšlet, jak správně postupovat.  Nejhorší situace může nastat, když to páníček nezvládne a pejska chce vrátit. Nevinné štěně na to vždy doplatí. Někdy utrpí nenávratné škody a trvá pak velmi dlouho, než se napraví. Někdy je to marný boj a štěně není již předatelné do jiné rodiny a to je obrovský průšvih.


 

Má negativní, osobní zkušenost s fenkou,

která byla po roce vrácena, z děsných podmínek, zpět k mamince.

Fenka žila v rodině, kde si vůbec neuvědomovali, že štěně není plyšová hračka pro malé dítě, a co s ní, když se omrzí?

Tento příběh popíši v příštím, samostatném článku, zaslouží si to.

Když jsem fenku převzala, vůbec jsem netušila, jak moc těžký boj to bude, dlouhá cesta, kterou bude třeba ujít, aby se fenka zklidnila a věřila lidem. Již je u nás skoro rok a stále je vyděšená z cizích lidí a zvyká si jen velmi pomalu. Již chodíme i na cvičák, jezdíme na výstavy, je to vždy velký adrenalin a velká neznámá.

Tento příklad podávám, jako nepříjemnou zkušenost, ale i varování před unáhleným, nezodpovědným rozhodnutím.

Takto prožila rok u psí boudy – děs, divíte se výsledku?

Já ne


Život sebou přináší změny,  jejichž  dosah neumíme pochopit, některé částice se opět srazí, jiné jsou vystřeleny pryč a skončí, kde by je nikdo nehledal a o to právě u zlomových okamžiků jde, nestačíme na ně, a ať se snažíme sebevíc, nevíte, co s námi udělají.

Nezbývá než je nechat padnout tam, kam mají a možná čekat na další kolizi, která nás posune snad správným směrem.

 


PS:

V příštím článku naleznete :

Jak také může vypadat převýchova životem zkoušeného pejska


Budu velmi ráda za zpětnou vazbu, vás názor na toto téma

stana@psi-zivot-ocima-chovatele.cz
Pomáhám páníčkům nejen, jak si vybrat štěně svých snů, ale i jak pejskovi porozumět a vytvořit tak prima partu na mnoho let Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *