Životní zkušenosti přinášejí trauma i na celý život

Proč jsem se rozhodla popsat některé zážitky či zkušenosti, které mě na mnoho dalších let velmi ovlivnily, a co přinesly? 

Možná právě proto. Některé výchovné prvky mohou dítě velmi negativně zasáhnout i na celý život. Toto si často, jako rodiče ani neuvědomujeme. Také, jak se styl výchovy velmi mění.  Ale je to vždy k dobrému?

Dříve byly fyzické tresty žádoucí a přinášely negativní důsledky na dítě. Dnes jsou fyzické tresty zakazovány a přinášejí negativní důsledky na vývoj dítěte. Kde je ta správná mez? Určitě ne zcela na kraji levém a ani pravém. Vše potřebuje hlavně rozum a cit. Vědět, co na které dítě zabírá a nesahat do extrému. U některého citlivějšího dítěte může být „extrémem“ i velmi málo.  Tam, když rodiče nenaleznou správnou mez, mnohé mohou na křehké dětské dušičce pokazit!

Krásně se to říká, ale jak tu pravou mez najít?

Sama nevím. Po svých zkušenostech, kdy k  „výchovnému“ potrestání nebylo daleko by se dalo říct, že se u svých dětí tomuto postupu vyhnu. Ale ani já neměla někdy k pohlavku daleko a někdy doslova běsnila.  Naštěstí otec našich dětí měl „vyrovnanější“ nervovou soustavu a mnohé „zachraňoval“!

Proč tedy? Vždyť sama jsem to tolik odsuzovala a špatně nesla. Asi proto, že to bylo mé měřítko výchovy, a i když jsem si to uvědomovala, bylo to výchovou ve mně hluboko zakořeněno.

Ani ve škole nebyly naše děti výchovnému plácnutí sem tam ušetřeny. Dokonce jsme to, jako rodiče věděli a rozhodně bychom za to učitelce nespílali. Věděli jsme, co za „dárečka“ máme doma a učitelka jich měla 30 ve třídě.  Časem toto bylo zakázáno, děti zlobily dál a učitel si musel poradit.  

Co když dítě sem tam nějakou „slízne“ a i přesto cítí že je milováno, nebo vyrůstá s pocitem, že je dokonce pouze trpěno? Pak může vyrůstat s výrazně negativním sebepojetím vlastní nedokonalosti, který může vyvolat u puberťáka až obavu, jestli rodiče jsou opravdu jeho rodiče. To může mít doslova devastační důsledky! Toto vše v křehké dětské dušičce nadělá velký zmatek a nenávratné škody!  

Následně i drobnost vše jen zhoršuje a zhoršuje,až to psychika dítěte nezvládne a dle toho zareaguje.

Takže trest, ať pohlavek či plácnutí, nemusí být tím nejhorším trestem.

Mysleme na to, my rodiče, když dítě milujeme. Hledejme vždy přiměřenost a předvídejme důsledky! Nečekejme, že nám to snad jednou dojde!

Stanislava Lisnerová
Miluji svobodný život, jaký mohu žít. Proto ukazuji ženám, jak žít dle vlastních představ, a co pro to udělat. Co když máme nepříjemnou zkušenost se šikanou, jak se z ní poučit, a jak pomoci našim dětem se šikaně vyhnout? Neřešená šikana ničí a snadno přejde ve stalking, prostě do dospělého života Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • e-kniha
  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky