Rozhodli jste se, že si pořídíte štěně jaké?

Rozhodli jsme se, že si pořídime pejska, jakého?

 


 Výběr pejska je vždy individuální, každý jsme jiný a máme jiné zájmy, potřeby, ale i možnosti

  • dnes má mnoho lidí v paneláku, a to i velká plemena, nebývá to však nejlepší řešení
  • pes potřebuje prostor, pohyb, vylítat se, jinak má ničitelské sklony, je vystresovaný a dává to i hlasitě znát
  • někdy dokonce, když není páníček doma, je pes ve větší kleci, žádný možný pohyb, toto není dobrě vyřešená situace.

Pokud je v bytě jen chvilku a  mnoho hodin na dvoře, zahradě, cvičišti, na chalupě, kde jsou louky, je to v pohodě, ale pokud ne, strádá a páníček i okolí to brzy pozná.

I na toto je třeba pomyslet při výběru pejska na mnoho let

  • představa, že pejskovi postačí, když jej vezmete na vycházku  nebo jde vedle kočárku, také není to pravé řešení, pes se potřebuje vyřádit, vylítat, hrát si, užívat si volna s páníčkem a čím větší plemeno, tím jsou hry živelnější.
  • sama vím, že když vezmu a pustím malého pejska na louce, začne lítat, řádit, užívat si a knírač střední, to už je rachot.

Když si vybíráme pejska, přemýšlíme:

proč toto konkrétní plemeno?

Co si od něj v budoucnu představujeme, co chceme za aktivity dělat

  • pokud ano, je to skvělé
  • štěně rychle odroste a potřebuje mít nějaké aktivity, sporty, chodit na cvičák, například na školičky, agility aj. druhy sportů.
  • pokud ne a vybíráme dle módnosti, velmi často přijde rozčarování a zjištění, že se k nám, našemu stylu života vůbec nehodí a co pak
  • když chci pejska stejného, jako mají moji známí, chci opravdu takovéto plemeno?

 

Vždy lze vybrat pejska přesně pro nás, naše zájmy, jen to chce mnoho informací předem a promyslet postup, co vše zvážit, zjistit, než se rozhodneme

  • existuje mnoho výjimečných plemen, která nemá kdekdo, jen si vybrat.

Pejsek není jen doplňěk, ale živý tvor, který má své potřeby a chce hlavně pozornost páníčka, aktivity, které budou bavit všechny a bude na ně i čas.


Já, když se rozhodovala, vybírala knírače,

věděla jsem, že chci pejska pro výcvik, ne náročné zkoušky, chci výstavy, chov,  ale i hlídače a dle toho jsem vybírala.

Věděla jsem, že to není pes do bytu a ani bych jej trvale doma nechtěla, poznala jsem, co knírač dokáže. Potřebuje výcvik od 1.dne a pevnou ruku.

Pes nebo fenka?

Záleží na prioritách, pes nehárá a nemusí ho páníček tak hlídat, fenka ano, ale 1- 2x do roka se to dá zvládnout a jen ji ohlídat.

Rozhodně to není důvod ke kastraci, protože tím fenku ochudíte o přirozený vývoj a hormonální rovnováhu, už to prostě není ono.

Toto riziko za trochu hlídání určitě nestojí.


Jaké aktivity vybírat?

Je třeba vybírat to, co baví páníčka a je vhodné pro pejska, je kouzelný pohled na pejska jak běhá podle plánu a výuky, jak zdolává s obrovskou radostí překážky a jak touží po pochvale páníčka.

Pes rozhodně nepatří do boudy a na řetěz, to jej rychle znicí, i toto je třeba předem promyslet.

Když pes do bytu, jaký typ srsti je vhodný?

Mnoho páníčků si vybírá módní plemeno psa, a až následně zjišťuje, že ta srst je problém, že pes líná a chlupy jsou doslova i v posteli, že myčku máte plnou chlupů a že česání nepomáhá?

Mě se také moc líbí pejsci s hustou, chundelatou srstí, ale když hledám pejska do bytu, musím vybírat nelínající plemeno a ani tak se sem tam odpadlému chloupku nevyhnu.

Tak to vybírejte pejska velmi pečlivě, promyšleně, raději si ověřte i u lékaře, co v konkrétním případě, jaké plemeno vybrat.  Pokud je nelínající pejsek udržován ve velmi krátké srsti, je vhodný téměř pro každého, tedy i alergika, takto lze ještě více minimalizovat riziko a pokud i toto je problém, tak plemeno bez srsti. Doporučuji vyžádat si ebook, kde naleznete mnoho cenných zkušeností od chovatele malých i středních plemen psů. Neváhejte a využijte této možnosti, pomůže vyhnout se špatnému výběru.

I já dělám sem tam chyby, ale už také vím, co je třeba ohlídat a na co si dát zvýšený pozor


PS:

Vybírejte promyšleně,

s cílem společníka na mnoho let, je hrozný pohled na pejska dříve milovaného a později odhozeného.

stana@psi-zivot-ocima-chovatele.cz
Pomáhám páníčkům nejen, jak si vybrat štěně svých snů, ale i jak pejskovi porozumět a vytvořit tak prima partu na mnoho let Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *