Neobvyklá zkušenost z vycházky s knírači

Dnes jsem se rozhodla povyprávět o svém zážitku, který mi dal dost zabrat, a který se může stát i vám


Den, kdy  jsem doslova pochopila, co to znamená – mít psy, kteří páníčka poslouchají, a kterých se páníček nemusí bát

  • přesto doporučuji vždy mít nad situací přehled, a i když jsem zvyklá na své psy, je třeba být neustále v pozoru a nespoléhat na náhodu.

 

Jsem vášnivá pejsařka, přesto se i já dostávám do situací, kdy se – jemně řečeno zapotím a nečekaná příhoda dá zabrat.


Jako jindy, vzala jsem 2 dospělé psy na vycházku na louku a zažila docela hororový okamžik. Jsem zvyklá, že cestou okolo baráků a prostě ruchu v obci, mám vždy psy na vodítku a nepouštím je, nikdy nevím, co se může semlít.

Zdali  se neobjeví nějaká výrazná překážka, agresivní pes, nebo pobíhající a velmi hlasité děti, prostě cokoliv, co by mohlo rozrušit psy a ti by reagovali prostě jako psi

  • jsem zvyklá, že na louce a volném pohybu vždy přiběhnou na zavolání, jinak se otočím a jdu pryč, a protože si mě hlídají, přiběhnou.

Běžně chodí spolu a nemám problém, když jde někdo okolo a dělá neobvyklý hluk, či jde bujaře, okamžitě psy přitáhnu k tělu a  stojím, čekám, až hluk-stresátor přejde.

 

Jednou jsem se však dostala na louce do zcela nečekáne situace, setkání s koňmi .

Neumíte si představit těch několik sekund zděšení, když vidím 2 koně s jezdci, matka s dcerou, které také v tu chvíli netušily, co se bude dít, ale pád z koně to je děsná představa

  • naštěstí v okamžiku, kdy  mě jezdkyně zaregistrovaly, již jsem o nich věděla a přivolávala psy, bleskem hmátla po vodítcích a zůstala stát.

Vypadá to celkem jednoduše, ale ta chvilka – dalších několik minut, kdy jsem se musela doslova zarýt do země, psy držet silně pevně a to vzhledem k jejich mohutnosti a váze a následné reakci může udělat minimálně 50-60 kg, to už je co držet a nesvalit se.

Psi sebou silně trhali. Tak velké zvíře běžící okolo, s vyděšenými jezdkyněmi na hřbetě, ještě neviděli. Je to obrovská výška a to je výzva k akci okamžitá.

Musela jsem na jezdkyně doslova zařvat, aby obě jely dále a já čekala, až se psi zklidní. Zpocená, i vyděšená jsem pak pokračovala dále.

Ještě pár dní mě pěkně bolela ruka i záda. Hrůzostrašná představa, kdybych tuto situaci nezvládla. Skoro 50 kg živé váhy udržet na místě, měla jsem dost. Bolelo mě celé tělo, ale i hlava z pomyšlení na závažnost situace

Byla to velmi náročná, zátěžová situace, ale i varování, že ani tam, kde nečekáte nějaký problém, překážku, může být.


 

I na zcela nečekané situace by měl, tedy snad měl být páníček připraven, než se rozhodne pro konkrétní plemeno psa, před rozhodnutím, jakého pejska si na zhruba 15 let pořídím – malé či větší plemeno, jestli na něj stačím i fyzicky, vždy je to obrovská zodpovědnost.

U silného plemene je nutné, aby páníček měl nějaké zkušenosti, jinak může rychle nastat problém, knírač není hračka na mazlení, a i když se rád mazlí, potřebuje se vyřádit, vylítat, vybít energii, jinak je to poděs a vše okolo sebe ničí, kouše.

Temperamentní pes dá zabrat, musí perfektně poslouchat a páníček se ho nesmí bát, ebook První štěně v životě  vám může některé informace doplnit, objasnit – doporučuji


Budu velmi ráda za vaše dotazy, podněty, připomínky

stana@psi-zivot-ocima-chovatele.cz
Pomáhám páníčkům nejen, jak si vybrat štěně svých snů, ale i jak pejskovi porozumět a vytvořit tak prima partu na mnoho let Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *