Kolik stojí štěně, jaká je cena?

Semtam se setkávám s otázkou,

kolik stojí štěně?

Často mi lidé položí jediný dotaz, za kolik prodáte štěně a nechápou, proč nemohu rovnou odpovědět na tuto otázku či  pošlou jen sms zprávu, na kterou ani nejde odpovědět, vždyť neprodávám rohlíky.

Jako chovatel potřebuji vědět proč a jaké štěně páníček hledá. Jen tak mohu doporučit vhodé štěně pro danou rodinu a neriskovat to, že štěně nebude milované.

 

 

Proč je tedy hodnota pejsků různá?

Pokud je štěně  čistokrevné, to znamená po rodičích, kteří splnili podmínky pro uznání – chovný jedinec, získává automaticky též rodokmen, ale to neznamená že se hodí pro kohokoliv a jakýkoliv zájem, cíle.

Pokud páníček hledá špičkové štěně porovnává se kvalita rodu a i úspěchy rodičů  v soutěžích, zkouškách, testech důležitých pro dané plemeno psa. I toto dává určitý předpoklad, jak perspektivní štěně to jednou bude.

Pokud jen člena rodiny, také není jedno o jaké štěně se jedná.


Proč, jako chovatel potřebuji více informací?

Pokud někdo hledá štěně jako mazlíčka, člena rodiny, lze vybrat štěně, které například je nevhodné na výstavy a chov a toto je následně zohledněno i v ceně za pejska. Pokud na výstavy, je třeba hledat štěně špičkové, s perspektivou.


Dle čeho se určuje kvalita rodu?

Pokud chovatel splnil například jen jednu výstavu a bonitaci, aby měl potvrzení, že je chovný, je to velmi málo a nic tak o kvalitě nevíte, i toto je třeba porovnávat, zejména, když hledáte kvalitní štěně.

Zde je vhodné vybírat z opakovaného vrhu u stejného páru, tak už se přeci jen více ví jaká, jak kvalitní štěňata lze očekávat. To vše určuje plemennou hodnotu – předávání kvalitních genů.

Tak máte šanci získat krásného pejska, jakého hledáte, ale zejména kvalitního chovného jedince, to je cíl chovatelů.


 

Hledat štěně jen dle ceny nebo jak?

Záleží, co hledáte a proč, k jakému účelu – jako hračku nebo společníka na mnoho let.

Z tohoto vyplývá, že cena by neměla být tím rozhodným kriteriem pro výběr pejska na mnoho let, vždyť se stane plnohodnotným členem vaší rodiny.

Pokud je to páníčkovi jedno, nemohu doporučit naše štěně, riskuji, že nebude v rodině milované a vítané jako člen rodiny.

stana@psi-zivot-ocima-chovatele.cz
Pomáhám páníčkům nejen, jak si vybrat štěně svých snů, ale i jak pejskovi porozumět a vytvořit tak prima partu na mnoho let Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *