2 osudy, převýchova týraného psa

Tento  článek vypráví,

co vše mělo vliv na další osud týraného pejska,  jak moc je důležitá všímavost lidí okolo


1 osud 

Co vyvolal nezájem o pejska

Tak to sama prožívám s fenkou Franceskou, vrácenou po 11 měsících z rodiny, kde strádala nepozorností i péčí.  Celodenní samota, oddělení od rodiny a uvázání u psí boudy udělalo své.      Mále společenské plemeno, které potřebuje trvalý kontakt, lásku a pozornost celé své lidské rodiny bylo ponecháno – na pospas osudu.


Co udělá s psychikou štěněte, které si vzali jako hračku v 8 týdnech věku, a které bylo dosud zvyklé na permanentní péči maminky i celé naší lidsko psí smečky?

  • Nezájem a celodenní odložení přineslo obrovský zmatek, strach, totální vykořenění a nedostatečnou socializaci.

Tento přístup zlomil psí dušičku, vyvolal velký strach z lidí. Celá rodina se dostala do situace, že nevěděli co s fenkou, už ji nechtěli. Blížila se dovolená a tak po marných pokusech, jak se jí zbavit, ochotně přistoupili na řešení situace.


Naštěstí se zde našli hodní lidé, kterým osud fenky nebyl vůbec lhostejný, a protože fenka má rodokmen nebylo těžké najít chovatele.  Návrat k mamince  pak trval jen několik dní

Návrat domů

Fenka, i když na ni byli zlí, je stále hledala, brečela a skákala na okno, při každém zvuku auta, hluku z ulice startovala, doslova byla velmi nešťastná. Ono když byla v nové rodině tak dlouho, dávno zapomněla, co bylo před rokem.

Převýchova

Musela být velmi pozvolná, láskyplná. Týden nechtěla slézt z náruče a jen vřískala, takže i sousedi měli dost. Postupně se z fenky stal šílený závislák, jakmile jsem vzdálila šíleně řvala.

Již by nebylo možné předat fenku novému páníčkovi. Ano, hlásili se zájemci, že by se o ni postarali, ale ten, kdo toto nezažil vůbec netuší  o co jde a jak je resocializace velmi náročná. Při kontaktu jakéhokoliv cizího člověka, jakmile se přiblíží, šílený jekot, pištění, strachy se počůrala, takže jsem musela známým na výcházce říkat o co jde,  také to mě, jako chovatelce, nedělalo zrovna dobré jméno

Hodně mazlení, klidu a vycházek, cvičák i drobné výstavy pomohly ke zklidnění, postupně tak zapomněla na bývalé páníčky, začala si zvykat. Změna prostředí, kde byla stále sama, za prostředí, kde nikdy nezůstává sama, velký šok pro její dušičku. I na dobré si těžko zvyká.

A dnes?

Je to mnohem lepší, fenka je sice šílená závislačka a hlídá si mě na každém kroku, ale už je klidnější, i na cvičáku to zvládá, přizpůsobuje se, už strpí i pohlazení, dotyky.

Je to obrovský úspěch, po roce tak vše vypadá nadějně


2 osud

Zkušenost z psího tábora

Převýchova ztýraného velkého plemene může být pěkný horor, vyžaduje kopec zkušeností. Zejména u psa, kterému ubližovali psychicky i fyzicky. Nedůvěra v člověka je obrovská a pes už jen tak někomu věřit nebude, a i když se najdou dobří lidé, často brzy zjistí, že je to – nad jejich síly.

  • Takovýto příklad jsem zažila na psím táboře, kde se mladý páníček učil zvládnout právě takto poškozeného psa. Vůbec netušil, co to znamená vzít si psa velkého plemene z útulku, psa který byl již  opakovaně vrácen. Páníček brzy pochopil, že na to prostě nemá. Pokousaný, věčně krvavé šrámy, s psychikou na dně utekl z tábora.

Výsledek – vrácení psa do útulku.


Dle zkušeností veterináře útulku vím, že takto končí mnoho pokusů o socializaci ztýraného psa – již nejsou udatelní a dožívají v útulku


Věřím, že i  BLOG články či ebook, vám pomohou se správným rozhodnutím, a že například pořízení pejska, který už zažil mnoho nehezkých chvilek bude více promyšlené,a  že takový pes patří do zkušených rukou, tam má šanci.

stana@psi-zivot-ocima-chovatele.cz
Pomáhám páníčkům nejen, jak si vybrat štěně svých snů, ale i jak pejskovi porozumět a vytvořit tak prima partu na mnoho let Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *